تفاوت ام دی اف با سایر متریال ها

mdf
MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboard به معنی «تخته فیبر با چگالی متوسط» است.
تخته فیبر با هر تراکمی، از فیبر چوبی ساخته می‌شود که در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت هستند. این ترکیب با مقداری رزین و موم مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده می‌شود (پرس می‌شوند) تا تخته فیبر بدست آید.

ام دی اف یا همان MDF یک ماده بسیار رایج در صنعت مبلمان، سرویس خواب، کابینت سازی و هر چیز دیگری است که با چوب سر و کار دارند. بسیاری از خریدارن و حتی فروشندگان با این واژه آشنا هستند، اما به طور دقیق نمی‌دانند که ام دی اف چیست و چه ترکیباتی دارد، از چه چیزی تشکیل شده و چه کاربردهایی دارد؟ و این که آیا ام دی اف مفید است یا مضر و در واقع اینکه ام دی اف چه معایب و مزایایی دارد؟ با خواندن این مطلب، شما پاسخ همه این سوالات در مورد ام دی اف را خواهید فهمید.

نئوپان

نئوپان چیست؟

نئوپان محصولی است که از خرده چوب های فرآوری شده مانند خاک اره که به همراه رزین یا چسب فشرده شده اند، ساخته می شود. فرآیند تولید نئوپان بدین نحو است که ضایعات بدست آمده از چوب درختان تبدیل به خرده چوب شده و بعد از رطوبت گیری و همگن شدن، چسب زده می شوند و تحت پرس حرارتی قرار می گیرند.

تفاوت ام دی اف با چوب نئوپان

  • نئوپان از قیمت پایین تری نسبت به ام دی اف برخوردار است.
  • همچنین مقاومت ام دی اف در برابر رطوبت بیشتر از می باشد.
  • ام دی اف عایق مناسبی در برابر صدا محسوب می شود.
  • چوب نئوپان سبک تر از چوب ام دی اف می باشد.
  • ام دی اف از لحاظ ظاهری بسیار زیبا و مدرن تر از محسوب می شود.
  • کاربرد ام دی اف در دکوراسیون داخلی بیشتر از نئوپان می باشد.
  • تراکم تخته های ام دی اف بیشتر و فشرده تر هستند.

حالا ملامینه ، لترون و ممبران چستند؟

ملامینه و لترون در حقیقت اسم روکشِ ورق هستن و نه خود ورق. هر ورق شامل دو بخش است: ۱) روکش ورق؛ و ۲) مغزی ورق. لترون از ضعیف ترین نوع ورق می باشد در صورتی که ملامینه از پر کاربرد ترین هاست که به چسب ملامین فرمالدئید آغشته می شود.  ممبران یا وکیوم هم یکسری روکش پی‌وی‌سی هستند که بر روی جنس‌های مختلف از جمله‌ام دی اف، چوب یا نئوپان کشیده می‌شوند و به آن جنس خام زیبایی می‌بخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم